پارکور آری یا نه؟

دبیر فدراسیون آمادگی جسمانی و ایروبیک می گوید: در فدراسیون ایروبیک، گروهی به اسم پارکور داریم و به دنبال این هستیم با برگزاری دوره های مربی گری و تدوین دستورالعمل های مسابقات، این ورزش را ساماندهی کنیم. برنامه ریزی داریم تا فستیوال پارکور کشور را فعال کنیم و بتوانیم این رشته ورزشی را به طور کامل و صحیح معرفی کنیم.عنوان: به نقل از برنا؛ پریدن از دیوار، دور زدن موانع، سرعت زیاد و فرار کردن؛ رشته ورزشی با نام “شهرنوردی”،”هنر جابجایی” یا “پارکور” را به وجود آورد.

تقریبا ده سالی است که این ورزش با سی دی های آموزشی و چند ورزشکار فعال در این رشته به ایران آمده است. حرکات نمایشی، غلتیدن، فرود آمدن، تعادل گربه ای، جهش وارونه و دیگر حرکات این رشته ورزشی موجب ایجاد هیجان در بیننده آن می شود و نظر بسیاری از جوانان را به خود جلب می کند. این هیجان ها موجب شده تا عده زیادی از جوانان به دنبال فراگیری این رشته ورزشی بروند. اما این رشته ورزشی متکی به توانایی های جسمانی و ذهنی افراد و دارای حرکات هدفمند است.

بیش از ۳۲ گروه ورزشی در استان های تهران، اصفهان، کرمانشاه، خرم آباد، تربت حیدریه، اهواز، کرج، خمین، شیراز، تبریز و… بدون داشتن ورزشگاه مشخص، امکانات استاندارد و مربیان آموزش دیده و متخصص در این رشته ورزشی فعالیت می کنند. بیشتر تمرین های این گروه ها در پارک، خیابان و یا ورزشگاه هایی است که متعلق به ورزش ژیمناستیک است.

گذشته از خطرات جانی و صدمات جسمانی این رشته ورزشی و نداشتن امکانات و وسایل ورزشی، هیچ کدام از ورزشکاران این رشته ورزشی دارای بیمه، پرونده کاری و پرونده پزشکی نیستند، علاوه بر این، تمرین این گروه های ورزشی در پارک ها و خیابان ها نیز می تواند موجب مزاحمت عابران و مردم ساکن در محل گردد.

به همت جوانان علاقه مند به این رشته ورزشی، جشنواره هایی نیز جهت معرفی این رشته ورزشی برپا شده که یکی از آنها در ۲۷ فروردین ماه سال ۱۳۸۹ در شهرک اکباتان بود و با آنکه از طرف فدراسیون مجوز صادر شد، از برگزاری آن جلوگیری شد.

به ما گفتند ورزشی که انجام می دهید غیر قانونی است

محمد غلامی جوان بیست ساله به عنوان مربی پارکور در اهواز خودش را معرفی می کند و در مورد فعالیت هایش در رشته پارکور می گوید:” پارکور تقریباً سال ۱۳۸۰ وارد ایران شد. گرایشی از پارکور مربوط به حرکات نمایشی است و گرایش دیگر این رشته ورزشی پارکور به معنای شهرنوردی است.

سرعت یک ورزشکار پارکور آنچنان بالا است که نمی توانی حرکات او را ببینی. در ایران مربی معروفی در این رشته ورزشی نداریم. مربی های این رشته در ایران یا ایروبیک کار هستند و یا ژیمناستیک، رشته ورزشی آنان است. پارکور، ورزشی ناشناخته است و تا به حال هیچ فدراسیونی به آن توجه نکرده است.

فدراسیون ایروبیک اگر برای ورزش ارزشی قائل بود، دیگر مجبور نبودیم در خیابان و پارک ها تمرین کنیم. متاسفانه امکانات و بودجه ای برای پارکور در نظر گرفته نشده و مجبوریم برای کرایه باشگاه زیر نظر ورزش های ایروبیک و یا ژیمناستیک برویم. در این مواقع نیز استاد پارکور یک شاگرد محسوب می شود. این ورزش در بین مردم شناخته شده نیست و اسم “پارکور” که می آید کسی آن را نمی شناسد.

فدراسیون تجهیزات و مدرکی به مربیان و ورزشکاران این رشته نداده است. تا به حال ورزشگاهی را به ورزشکاران این رشته اختصاص نداده اند. پارکور موانع و وسایل ورزشی استانداردی نیاز دارد که در ایران وجود ندارد. بیشتر تمرین ها در پارک ها انجام می شود و مواقعی بوده که به علت نداشتن امکانات آسیب دیده ایم، حتی یک بار نزدیک بود یکی از انگشت های پایم بشکند. این آسیب ها و صدمات جسمانی بیشتر مربوط به نداشتن وسایل و امکانات استاندارد است.

جوانان علاقه زیادی به این رشته ورزشی دارند، یکی از مشکلات بزرگ این است که مراجعه کننده های زیادی از طرف دخترخانم ها داشته ایم که نمی توانند به این رشته وارد شوند. جوان ها فکر می کنند این رشته ورزشی فقط حرکات نمایشی است و به همین دلیل هیجان انگیز است. اما این گونه نیست.

سعی کردیم در مکان هایی تمرین کنیم تا مکان های عمومی نباشد و برای مردم مشکلی را ایجاد نکنیم.در کرمانشاه امسال فستیوالی برای پارکور برگزار شد اما در شهرهای دیگر خبری نبود. ضعف تبلیغاتی و عدم برنامه ریزی های فدراسیون باعث شده تا این رشته ناشناخته بماند. تقریباً سه سال و هر روز سه ساعت، تمرین می کنم.

من مربی این رشته هستم اما تا به حال از طرف سازمان تربیت بدنی حمایتی نشده ام، فقط یکبار سازمان تربیت بدنی اهواز با من تماس گرفت و گفت:” ورزشی که انجام می دهید غیرقانونی است و نباید برای آن تبلیغ کنید و به دیگران آموزش بدهید.” تا به حال هیچ شهریه ای از کارآموزها دریافت نکرده ام. سی دی ها و DVDهای آموزشی این رشته را دیدم و از طریق همین سی دی ها با پارکور آشنا شدم.”

فستیوال پارکور در راه است!

اما در این میان صحبت های سهیلا قاسمی دبیر فدراسیون آمادگی جسمانی و ایروبیک درباره ورزش پارکور و علاقه مندان به این رشته شنیدنی است او در پاسخ به این سوال که پارکور از رشته های رسمی فدراسیون ایروبیک است، می گوید:” این رشته در فدراسون ایروبیک با عنوان “پارکور” فعالیت دارد و ورزشکاران این رشته با نام پارکور در شاخه ایروبیک فعالیت می کنند.”

قاسمی در مورد این مساله که چرا برخی افراد در پارک ها به صورت غیر قانونی فعالیت می کنند، توضیح می دهد:”از فعالیت های غیرقانونی آن ها اطلاعی ندارم. تنها می توانم بگویم در فدراسیون ایروبیک، گروهی به اسم پارکور داریم و به دنبال این هستیم با برگزاری دوره های مربی گری و تدوین دستورالعمل های مسابقات، این ورزش را ساماندهی کنیم. به هر حال ”پارکور” ورزشی با طرفداران زیاد است و نیاز به آمادگی جسمانی بالا دارد، در نتیجه در حیطه کاری ما قرار می گیرد به همین دلیل به دنبال برنامه ریزی و ساماندهی مربیان آن هستیم.”

دبیر فدراسیون آمادگی جسمانی و ایروبیک درباره عضوگیری این رشته می گوید:”ما اصلا در فدراسیون عضوگیری نداریم. این رشته تحت پوشش هیات های ورزشی در استان ها اداره می شود. هر علاقه مندی می تواند به هیات ورزشی و مسوول رشته پارکور در همان استان مراجعه کند تا با آنها فعالیت کند. برنامه ریزی داریم تا فستیوال پارکور کشور را فعال کنیم و بتوانیم این رشته ورزشی را به طور کامل و صحیح معرفی کنیم. استعدادها را شناسایی کنیم و بتوانیم کلاس مربی گری خوبی برای پارکور برگزار کنیم.”

قاسمی درباره ثبت نام یا عدم ثبت نام در فدراسیون از علاقمندان این رشته می گوید:” فدراسیون ها با افراد سر و کار ندارند. افراد می توانند به ادارات تربیت بدنی استان ها مراجعه کنند و در هیات های ورزشی برای فعالیت در پارکور ثبت نام کنند.”

وی ادامه می دهد:”در اداره تربیت بدنی شهر تهران اقداماتی برای ثبت نام پارکور انجام می شود و افراد می توانند به آنجا مراجعه کنند.”

پارکور ورزش ریسک کردن است

اما دغدغه مصطفی صدیق، مربی ایروبیک و آمادگی جسمانی باشگاه هلال احمر شهر اردبیل  از جنس دیگری است، پارکور را ورزش “ریسک کردن” می داند و می گوید:”پارکور زیر نظر فدراسیون ایروبیک است تا به حال فدراسیون آموزشی مربوط به پارکور نداده و دلیلش رسمی نبودن این ورزش است. ورزشکاران پارکور مجوز رسمی ندارند.

برای انجام این ورزش ابتدا باید آمادگی جسمانی داشت و پس از ایجاد این آمادگی به سراغ آن رفت و اگر بدون وسایل ایمنی انجام گیرد، می تواند موجب صدمات جسمانی گردد. پارکور ورزش ریسک کردن است.فدراسیون امکاناتی را به ما نداده و خودمان وسایلی را برای این ورزش تهیه کرده و تا به حال فستیوالی نداشتیم. ورزش گمنامی نیست اما غیررسمی است.

خانم ها در خانه پارکور تمرین می کنند!

حامد هایدی عضو تیم ملی آمادگی جسمانی ایروبیک ۲۷ساله، دانشجوی و مربی ایروبیک در این باره می گوید: “این رشته ورزشی مربی رسمی ندارد و ورزشکارانی که ورزش های مشابه آن را انجام داده اند، به این ورزش می پردازند. این ورزش زیر نظر فدارسیون ایروبیک است، ولی هنوز رسمی نشده است. فدارسیون تمهیداتی را برای سروسامان دادن به این رشته ورزشی و تهیه اساسنامه هایی برای آن در نظر گرفته تا به صورت رسمی کار خود را ادامه بدهد.

از مشکلات این رشته ورزشی، رسمی نبودن آن است. به همین دلیل ورزشکاران آن نمی توانند مجوز رسمی و معتبری را بگیرند؛ مربیان آن تخصص لازم را ندارند، به دلیل نداشتن برنامه ریزی دقیق هر فردی برای خودش گروهی تشکیل داده و باشگاهی را با عنوان “پارکور” برپا می کند و ممکن است کارش، کارشناسی نباشد، آسیب هایی نیز می تواند در این تمرینات ناشیانه، به افراد برسد.

پارکور ورزش ثبت شده ای نیست و در فیلم ها می توانی آن را ببینی. پارکور همان آمادگی جسمانی افراد، به اضافه خلاقیت های فردی است و می توان گفت یک ورزش خیابانی است. این ورزش به آمادگی جسمانی، شجاعت و تمرین نیاز دارد و صدمات جسمانی آن به دلیل غیر اصولی کار کردن افراد است.

از دلایل استقبال جوانان در این رشته ورزشی نیز پر شور و هیجان انگیز بودن و مانعی بر سر راه نبودن است. تعدادی از خانم ها نیز از این ورزش استقبال کرده اند اما به دلایل محدودیت هایی که دارند به صورت خصوصی و گاهی در منزلشان تمرین می کنند.”

رشته پارکور یا شهرنوردی از رشته های جدید و قابل اعتنایی است که برای ساماندهی و به حداقل رساندن آسیب ها و مزاحمت ها برای مردم باید مکان ها و امکانات خاصی در نظر گرفته شود و لازمه این توجهات در قدم اول به رسمیت شناختن این رشته ورزشی و در گام بعدی آموزش رسمی مربیان و علاقه مندان این رشته ورزشی است تا دیگر شاهد تمرینات این گروه های ورزشی در خیابان ها و آموزش های بدون کارشناسی نباشیم